јуни 2022

Морачанин: Што презема МВР за говорот на омраза? Спасовски: Во 2022 нема кривично дело за предизвикување на омраза и само едно дело за загрозување на сигурноста по електронски пат
Пратеничко прашање и министерски одговор за тоа што презема МВР за говорот на омраза Морачанин:...
Дознај повеќе
ЗНМ и ССНМ ги осудија навредите од охридскиот советник Нефи Усеини кон новинарката Емилија Мисирлиевски
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ)...
Дознај повеќе
Сарачини: Руската пропаганда влијае на перцепциите на граѓаните
Петрит Сарачини од Институтот за медиуми и аналитика ИМА, во неговото гостување кај Сашо Орданоски...
Дознај повеќе
Сарачини: Говорот на омраза е одамна кривично дело, проблем е културата на неказнивост
Во гостување во „Утрински брифинг“ на Слободен печат, претседателот на Институтот за медиуми и аналитика...
Дознај повеќе
ПАРАДА НА ГОРДИТЕ ХОМОФОБИ
  ПИШУВА: Билјана Михајловска На 25.06.2022 година во Скопје се одржа третата по ред Парада...
Дознај повеќе
Толку ли сакаме да се мразиме?
„Ветото е несопирлив извор на омраза, намерно пуштен, за да ги поттикне најдолните страсти кај...
Дознај повеќе
Aнкета на НАТО: Загрижувачки ниска доверба во медиумите во Македонија за инвазијата во Украина
Пред претстојниот самит во Мадрид, НАТО излезе со податоци од анкета кои покажуваат „историски високо...
Дознај повеќе
Функционери на Левица со етикети, говор на омраза и закани за ставање на „список“ кон новинарот Попетрески
Познатиот новинар Васко Попетревски е заокружен со црвена боја во објава на фотографија на пост...
Дознај повеќе
Мирјана Малеска: Сè нешто мразиме и сите ги мразиме, најмногу оние кои се издвоиле и издигнале над својата средина!
“Кажавме што се не ни се допаѓа во т.нар. француски предлог. Да кажам што ми...
Дознај повеќе
Интегритетот на новинарите, услов за независна уредувачка политика
Пишува: Сефер ТАХИРИ Редакциите не треба да прифаќаат патувања на сметка на Владата во посети...
Дознај повеќе