август 2022

Бегалците од Авганистан заминаа, медиумските траги од дезинформациите, лажните вести и говорот на омраза останаа
Повеќе медиуми известија дека Успешно заврши мисијата за привремено сместување на загрозените лица од Авганистан...
Дознај повеќе
Сериозни пукнатини и празнини во институционалниот систем кој треба да ги превенира сексизмот и родово базираното насилство
Пишува: Зоран БОЈАРОВСКИ Од вкупно 46 дефинирани активности за ефикасно остварување на една од трите...
Дознај повеќе
Дезинформации, навреди и поттикнување омраза од водителот на „Јади Бурек“
Новинарот и водител на емисијата „Јади Бурек“ Јанко Илковски, на својата ФБ страница со над...
Дознај повеќе
Контраговор, нов пристап за справување со говорот на омраза
Контраговор на говорот на омраза предлага Институтот Алан Туринг во нивниот текст Counterspeech: a better...
Дознај повеќе
Во борба, македонски народе…против говорот на омраза!
Пишува: БИЛЈАНА МИХАЈЛОВСКА Во фокусот на оваа анализа е говорот на омраза, главно на социјалните...
Дознај повеќе
Политички манихеизам
Пишува: Атанас КИРОВСКИ Политиката на владејачката СДСМ и нејзините медиумски експоненти станува сѐ повознемирувачка. Упростениот...
Дознај повеќе
Да ѝ дадеме шанса на полемиката, во која колку повеќе земаме од слободата, толку повеќе треба да бидеме одговорни за моќта на зборот
Пишува: ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Силна метафора беше искористена од еден наш почитуван колега, кога вели дека...
Дознај повеќе
Арачиново како „тригер“ за разгорување меѓуетнички тензии на Твитер
Во последната седмица од месец август, на агрегаторот на вести time.mk, околу една третина од...
Дознај повеќе
Стејт Департмент: Руската пропаганда во игротеката на Путин
Американскиот Стејт Департмент, по повод 31-годишнината од независноста на Украина објави анализа под наслов „Војната...
Дознај повеќе
Вистиномер: Лизгалката на овaa фотографија е сценографија за комичен филм во Канада
Оваа објава на Фејсбук шири невистини. Детската лизгалка прикажана на фотографијата во склоп на постот...
Дознај повеќе