септември 2022

Институтот за медиуми и аналитика (ИМА): Ерупција на говор на омраза и дезинформации по „Францускиот предлог“
Институтот за медиуми и аналитика (ИМА) денеска ја промовираше публикацијата „’Францускиот предлог’: Говор на омраза,...
Дознај повеќе
ИМА утре ќе ја промовира публикацијата „’Францускиот предлог’: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации (медиумски анализи)“
Институтот за медиуми и аналитика (ИМА) утре, на 30 септември, петок, 2022 година, ќе организира...
Дознај повеќе
(ВИДЕО) Сарачини: Граѓаните сакаат да знаат што прават институциите надлежни за борба против дезинформациите
Претседателот на Институтот за медиуми и аналитика  (ИМА), Петрит Сарачини, во интервју за емисијата „200“...
Дознај повеќе
„Францускиот предлог“: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации (медиумски анализи)
  Публикацијата „Францускиот предлог“: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации (медиумски анализи) е дел од...
Дознај повеќе
Расистички, сексистички и ксенофобичен говор на омраза на фудбалскиот натпревар Македонија-Бугарија во Скопје
Ќе има ли осуди и казни за расистичкиот, сексистичкиот и ксенофобичниот говор на омраза на...
Дознај повеќе
Лажни патриоти
Пишува: АТАНАС КИРОВСКИ Изминатиот период видовме стотици изјави од челници на СДСМ и на владата...
Дознај повеќе
ДИЈАЛОГОТ НАШ НАСУШЕН
Дали се води јавен дијалог кај нас? Да, се води, на ниво на кое e...
Дознај повеќе
Пендаровски: Не треба да дозволиме дискриминирачкиот говор да прерасне во говор на омраза и со тоа да ги поткопа темелите на едно општество
Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавната дебата на тема „Дискриминирачки говор на дигитални...
Дознај повеќе
Наративи со дезинформации и медиумски манипулации за македонскиот јазик
пишува: Жарко ТРАЈАНОСКИ Уште пред официјалното објавување на преговарачката рамка со ЕУ, се појавија сензационалистички...
Дознај повеќе
Наративи против „францускиот предлог“: дезинформации и теории на заговори за државата и нејзината иднина
Пишува: Жарко ТРАЈАНОСКИ Лидерот на најголемата опозициска партија Мицкоски  го отфрли „изменетиот францускиот предлог“[i] опишуваји го како...
Дознај повеќе