август 2023

Медиумското известување за неплаќањето струја во Слупчане: Енергетика претворена во етно-политика
Настаните во Слупчане, иако од енергетска природа, се претворија во етно-политика! Дали овие случувања укажуваат...
Дознај повеќе
Историски дезинформации и „патриотски“ говор на омраза: Зошто во Бугарија нема „заедничка историја“ за „3 март“?
Пишува: ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ И во Бугарија има конкретен предлог за уставни измени, по кој уследи...
Дознај повеќе
Евроинтеграциите – единствената јасност меѓу политичката и медиумската какофонија
Пишува: МЕРИТОН ТУША Посетата на премиерот на Република Косово, Албин Курти во Скопје и Тетово...
Дознај повеќе
Публикација на ИМА: Медиумите и кампањите со дезинформации и говор на омраза против родова и сексуална еднаквост
Институтот за медиуми и аналитика ИМА ги следи внимателно медиумските настани и кампањи кои се...
Дознај повеќе
Посетата која крена врева: Албанските медиуми со афирмативен пристап, македонските – критични кон Курти
Пишува: СЕФЕР ТАХИРИ Како известуваа албанските и македонските медиуми за посетата на премиерот на Косово,...
Дознај повеќе
Историски дезинформации, политички манипулации и нова поларизација околу „Ќосето“ – симбол на поделби, закани, говор на омраза и екстремизам
Пишува: ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ Што значат иницијативите за „преродба“ на споменикот на „Ќосето“? Со кои историски...
Дознај повеќе
ИМА: Последниот напад врз новинарите на Алсат е продолжение на загрижувачкиот тренд кој е закана за слободата на медиумите и демократијата
Денеска во Старата скопска чаршија е нападната екипа на ТВ Алсат додека била на должност....
Дознај повеќе
Институт за општествени и хуманистички науки: Интерсекторскиот приод е сѐ уште практично отсутен во планирањето на политиките
Од Институт за општествени и хуманистички науки, Скопје Интерсекторскиот приод е сѐ уште практично отсутен...
Дознај повеќе
Како фотомонтажа може да предизвика говор на омраза, дискриминација и да потпалува тензии?
Пишува: МАРТИН ТАСЕВСКИ Се прашувам дали страшни фотомонтажи кои ги гледаме на социјалните мрежи и...
Дознај повеќе
Што пишувал идолот на Апасиев, Енвер Хоџа за титова Македонија и Македонците, Албанците и знамето?
Пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ Шефот и пратеник на екстремната десничарска партија „Левица“, Димитар Апасиев, повторно го...
Дознај повеќе