Пасокизација

Пасокизација

Пишува: АТАНАС КИРОВСКИ „Пасокизација“ е релативно нов политички термин во македонското политичко милје, употребуван во контекст на упростена и неприменлива аналогија со грчката политичка сцена, главно форсиран од лидерот на партијата Левица, Димитар Апасиев....
„ХААРП“ како „врвно оружје на конспирацијата“ и политичко-пропагандна алатка

„ХААРП“ како „врвно оружје на конспирацијата“ и политичко-пропагандна алатка

  Теориите на заговори за ХААРП програмата како климатско оружје се долгогодишна опсесија на конспиролозите кои го претставуваа како оружје од „Војна на Sвездите“ кое има невидени моќи – ем врз менталните процеси, ем врз комуникациските системи, ем врз...
Стејт Департмент: Руската пропаганда во игротеката на Путин

Стејт Департмент: Руската пропаганда во игротеката на Путин

Американскиот Стејт Департмент, по повод 31-годишнината од независноста на Украина објави анализа под наслов „Војната на Русија против Украина: Шест месеци лаги, Спроведено“ (Russia’s War on Ukraine: Six Months of Lies, Implemented), во која се потенцираат...
Продолжува политичката и сексистичката црна кампања кон позната пејачка

Продолжува политичката и сексистичката црна кампања кон позната пејачка

Политички тенденциозниот наслов објавен на порталот Expres.mk „Му беше омилена пејачка на Заев, кариерата не и цвета, сега тешко ќе ја препознаете (ФОТО)“ поттикнува дискриминација врз основа на изглед и омраза врз повеќе основи.   Тоа може да се види и од...
Пендаровски: Сите државни институции знаат дека Русија се меша во нашите внатрешни работи. Русите преку хибридни закани, преку политичката пропаганда прават обиди за влијание.

Пендаровски: Сите државни институции знаат дека Русија се меша во нашите внатрешни работи. Русите преку хибридни закани, преку политичката пропаганда прават обиди за влијание.

Во интервју за „Фокус“, објавено и на неговата официјална страница, претседателот Стево Пендаровски дава осврт за повеќе теми, меѓу другото, и за провокативните изјави на Лавров, за мешањето на Русија во нашите внатрешни работи, за хрибридните закани и руската...
Слични шеми за ширење дезинформации и во Бугарија и во Македонија со фабрикувани изјави

Слични шеми за ширење дезинформации и во Бугарија и во Македонија со фабрикувани изјави

И во Бугарија и во Сeверна Македонија се применуваат слични шеми за ширење дезинформации – се генерираат и шират фабрикувани, непостоечки изјави, за кои нема никаков релевантен извор. Во Бугарија е повторно актуелна дебатата што ја предизвика познатата новинарка...