Пендаровски: Не треба да дозволиме дискриминирачкиот говор да прерасне во говор на омраза и со тоа да ги поткопа темелите на едно општество

Пендаровски: Не треба да дозволиме дискриминирачкиот говор да прерасне во говор на омраза и со тоа да ги поткопа темелите на едно општество

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавната дебата на тема „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици”, во организација на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) и Институтот за добро управување и...
Наративи со дезинформации и медиумски манипулации за македонскиот јазик

Наративи со дезинформации и медиумски манипулации за македонскиот јазик

пишува: Жарко ТРАЈАНОСКИ Уште пред официјалното објавување на преговарачката рамка со ЕУ, се појавија сензационалистички наслови и тенденциозни толкувања кои креваа социјална паника дека во првично објавената верзија од „францускиот предлог“ имало преименување на...
Наративи со дезинформации, заплашувања и теории на заговори за македонскиот идентитет и македонскиот народ по „францускиот предлог“

Наративи со дезинформации, заплашувања и теории на заговори за македонскиот идентитет и македонскиот народ по „францускиот предлог“

пишува: Жарко ТРАЈАНОСКИ (извадок од анализата „Дезинформации, медиумски манипулации и теории на заговор за „францускиот предлог“) Заплашувачката дезинформаторска нарација дека со т.н. „француски предлог“ некој „го ништи македонскиот идентитет“ беше забележлива не...
Како известуваа медиумите на албански јазик за „францускиот предлог“?

Како известуваа медиумите на албански јазик за „францускиот предлог“?

Пишува: СЕФЕР ​​ТАХИРИ Медиумите на албански јазик имаа претежно афирмативно известување за „францускиот предлог“ за преговарачката рамка на ЕУ за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската унија. Но, имаше случаи на сензационалистичко...
Метаморфозис: Дезинформации и говор на омраза ја следат организацијата на Европрајд во Белград

Метаморфозис: Дезинформации и говор на омраза ја следат организацијата на Европрајд во Белград

Подготовките за организација и за спроведување на годинашниот Европрајд  во Белград уште од почетокот беа проследени со деизнформации и говор на омраза кон ЛГБТК+ заедницата и поддржувачите на човековите права во Србија, пишува во анализата на Фондацијата Метаморфозис...
И тие што прогласуваат „предавници“ стануваат жртви на говор на омраза

И тие што прогласуваат „предавници“ стануваат жртви на говор на омраза

  Фејсбук пост од страницата „Трета политика“, во кој се поттикнува омраза и нетрпеливост кон политички неистомисленици, се пренесува во написите Палчо: Како замислувате од 280 илјади гласови да стигнете до цензусот од 900 илјади?! на порталот Инфомакс , и...